Інструкція з охорони праці під час роботи на шкільній навчально-дослідній ділянці
І. Загальні положення
  1. Учнів потрібно ознайомити (з обов'язковим показом) з прийомами роботи, що дають змогу забезпечити правильну позу під час трудового процесу, оптимальні ритм і навантаження в роботі м'язів, а також запобігають травматизму.
  2. У кожному конкретному випадку вчитель, який керує роботою учнів на ділянці, зобов'язаний інструктувати дітей, як користуватися сільськогосподарськими знаряддями, щоб не нанести пошкоджень ні собі, ні тим, що перебувають поруч.
  3. Одночасно на навчально-дослідній ділянці працює половина класу. Учитель, який керує роботою, повинен бути присутній під час роботи на навчально-дослідній ділянці і забезпечувати виконання учнями Правил техніки безпеки.
  4. На шкільній навчально-дослідній ділянці учні працюють у халатах і рукавицях.
  5. На шкільній навчально-дослідній ділянці категорично забороняється садити колючі кущі та отруйні рослини.
  6. Учням, які працюють на шкільній ділянці, категорично забороняється робота з отрутохімікатами, інсектицидами й гербіцидами. У разі крайньої потреби обприскування або обпилювання рослин проводять дорослі (вчителі, лаборанти, технічний персонал) при відсутності дітей, яких потім протягом 5 діб на ділянку не допускають.
  7. Під час роботи на шкільній навчально-дослідній ділянці не можна дозволяти учням працювати руками. Для цього використовують сапки, розпушувачі. Учні під час виконання таких робіт, щоб запобігти забрудненню рук землею, обов'язково повинні надягати рукавиці.
  8. Очищають ґрунт від засмічуючих його сторонніх предметів (каміння, осколків скла, уламків металу тощо) за допомогою лопат, грабель, сап. Виконувати такі роботи руками забороняється.
  9. Сільськогосподарські знаряддя повинні відповідати віку учнів. Робоча частина лопат повинна бути різною. Її треба визначити, виходячи із зросту учнів різних вікових груп.
  10. Під час перенесення загострених знарядь (лопат, грабель, вил) з місця зберігання на навчально-дослідну ділянку учні повинні тримати їх вертикально, робочою частиною вниз, щоб не завдати травм іншим учням.
  11. Бажано користуватись на шкільній навчально-дослідній ділянці лійками невеликих розмірів (місткістю до 4 л). Якщо в школі є тільки великі стандартні лійки, треба стежити за тим, щоб учні під час роботи наливали в них води не більше як 1/3 місткості лійок.
  12. Під час підживлення, пікірування, пересаджування рослин, а також доглядання тварин учні надягають халати або фартухи, що постійно зберігають у приміщенні куточка живої природи, і захищають руки рукавицями.
  13. Під час приготування підживлень для рослин учням забороняється доторкуватися до добрив руками, треба набирати добрива спеціальними неметалевими ложечками.
  14. Для боротьби з комахами-шкідниками рослин категорично забороняється користуватися інсектицидами.
  15. Тривалість роботи учнів на шкільній навчально-дослідній ділянці встановлюється відповідно до їх віку. Учні 4-5 класів працюють на ділянці 2 год. Через кожні 20 хв. роблять 10 хв. перерви. Робота на шкільній ділянці учнів 7-8 класів, як суспільно-корисна праця, може тривати 3-4 год. з 10-хвилинними перервами через кожні 30 хв. Під час кожного заняття треба урізноманітнювати види діяльності учнів, переключаючи ланки з одних видів роботи на інші.
  16. При роботах на навчально-дослідній ділянці робота учнів з вантажами повинна становити не більше 1/3 робочого часу, при цьому слід дотримуватись граничних норм піднімання та опускання вантажів неповнолітніми, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.03.1996 р. № 59.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  1. Приходьте на роботу на шкільній ділянці в робочому одязі і взутті.
III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  1. Переносьте загострені сільськогосподарські знаряддя (лопати, граблі, вила) у вертикальному положенні так, щоб їх робоча частина була спрямована вниз: це запобігає травмуванню ваших товаришів.
  2. Копаючи грунт лопатою, працюйте по черзі то з правої, то з лівої ноги (по 5 хв.). Це запобігає викривленню хребта.
  3. Переносячи землю або добрива на носилках, не перевантажуйте їх. Дотримуйтесь норм, встановлених учителем.
  4. Переносячи вантажі, рівномірно навантажуйте обидві руки.
  5. Дотримуйтесь вказаного вчителем ритму роботи.
  6. Щоб запобігти перевтомі, робіть під час роботи 10-хвилинні перерви через кожні 20 або 30 хвилин за вказівкою вчителя.
  7. Працюючи лопатою, стежте за тим, щоб вона не поранила ноги. Не перевантажуйте лопату землею: навантажуйте її не більше ніж на 1/ 3 штика. Під час роботи граблями, вилами не спрямовуйте їх робочу частину на тих, хто перебуває поблизу.
  8. Під час прополювання працюйте обов'язково в рукавицях.
  9. Не обприскуйте і не обпилюйте рослин отрутохімікатами. Якщо це буде необхідно, таку роботу виконають дорослі. Після обробки ділянок отрутохімікатами не заходьте туди протягом 5 діб.
  10. Не їжте немиті коренеплоди, овочі, ягоди.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
  Після закінчення роботи на ділянці почистіть інвентар, здайте його, зніміть робочий одяг і ретельно вимийте руки з милом.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
  У випадку якоїсь травми відразу ж зверніться до вчителя: він надасть першу медичну допомогу і, якщо потрібно, відправить до шкільного лікаря. При необхідності викликати швидку допомогу за телефоном 1-03.

              З інструкцією ознайомлений(а)    _________________________________________
(підпис)     (прізвище, ініціали)

Закачати інструкцію з охорони праці під час роботи на шкільній навчально-дослідній ділянці

Повернутись на початок сторінки